HOME > Newsy > Slajdem po lubickim Amfiteatrze

Slajdem po lubickim Amfiteatrze

1 Rajd Lubicki modeli zdalnie sterowanych Lubicz Górny 2021

Data publikacji: 2021-06-11

Blisko dwudziestu kierowców elektrycznych rajdówek RC pojawiło się na starcie 1. Rajdu Lubickiego, zorganizowanego pod patronatem Wójta Gminy Lubicz, pana Marka Nicewicza. Wyjątkowa oprawa imprezy spotkała się z wielkim zainteresowaniem kibiców.

Niecodziennie kierowcy elektrycznych modeli RC mają okazję zaprezentować się przed szeroką publicznością. 1. Rajd Lubicki był ku temu doskonałą okazją. Ogromne wsparcie, jakie zapewnił magistrat, przyczyniło się do promocji czerwcowej imprezy, a bazę rajdu zlokalizowano w malowniczych okolicznościach Amfiteatru w Lubiczu Górnym. Afrykańskie słońce pierwszy raz w tym sezonie zagwarantowało organizatorom bezstresowy przebieg imprezy.

- Pierwszy raz w tym sezonie nie musiałem zaglądać z niepokojem na prognozy pogody - mówi Michał Jasiński, organizator rajdu. - Widać w Lubiczu panuje inna strefa klimatyczna. Być może to zasługa ogromnego zainteresowania i wsparcia lokalnych władz - tutaj każda impreza po prostu kończy się sukcesem.

Dodatkową atrakcją 1. Rajdu Lubickiego był też tor testowy dla kibiców. Każdy, i duży i mały, mógł spróbować swoich sił za kierownicą profesjonalnego modelu RC. Chętnych nie brakowało, a niebieski Mercedes GT3 AMG rzadko zjeżdżał do pitstopu na zasłużony odpoczynek. Nowością na zawodach RC był też... sportowy konferansjer. Nagłośnienie zapewnił magistrat, a za mikrofonem zasiadł organizator rajdu, przybliżając licznie przybyłym kibicom uroki małego motorsportu czy sylwetki startujących kierowców. W tym dniu naprawdę można było poczuć się jak na prawdziwym rajdzie.

Rywalizacja 1. Rajdu Lubickiego przebiegała na dziesięciu odcinkach specjalnych o podwójnej konfiguracji. Organizatorzy tym razem narysowali szerokie trasy.

- To był mały eksperyment. Rajd Toruński na Fosie Zamkowej okazał się bardzo ciasny, trudno było tam polatać efektownymi slajdami. W Lubiczu zrobiliśmy inaczej. Miało to też zachęcić kierowców podstawowych modeli typu Tamiya TT-02 do startu w takich zawodach. I trochę się to udało - opowiada Michał Jasiński.

W Lubiczu pokazało się aż pięciu debiutantów, w tym dwa modele właśnie od Tamiya TT-02 (startowało nimi 3 kierowców). Szerokie trasy dla najszybszych modeli WRC gwarantowały maksimum prędkości i efektowne slajdy. Przejazdy pod trzema ławkami ułożonymi w "gwiazdę" od razu przypominały widowiskową Gymkhanę Kena Blocka. Pisk opon na rozgrzanych betonowych płytach dodawał niesamowitego realizmu.

- To był cudowny rajd. Trudno było jechać czysto, optymalnie. Trasa tak kusiła do jazdy bokami, że nie mogłem się powstrzymać. Aż kibice pytali, czy te opony to wytrzymają. Każdy niemal zakręt czy nawrót można było pojechać jak na szutrowym Rajdzie Polski, pełnym slajdem. Coś pięknego. Słyszałem, że kibicom bardzo się to podobało, stąd... dopiero trzeci czas - z uśmiechem dodaje Michał Jasiński, organizator ale i uczestnik 1. Rajdu Lubickiego.   

Radości z jazdy nie kryli też inny kierowcy. Niektórzy na metę wpadali zadyszani, inni z szerokim uśmiechem, ale każdy mówił "ale było mega". Wysokie tempo od początku rajdu narzucił Beniamin Gołasz z Chełmży. Kierowca Subaru Imprezy unikał zbędnych poślizgów wygrywając aż 6 odcinków specjalnych. Wiktor Sobolewski z Wąbrzeźna także mocno atakował szczyt nieoficjalnej tabeli. Za sterami nieco słabszego modelu WRC2 stracił do lidera zaledwie 22 sekundy na 10-ciu próbach. Michał Jasiński był trzeci ze stratą ponad minuty, ale jak mówił na mecie - "tutaj trzeba było jechać poślizgami. to było piękne. czas się nie liczył, liczyła się radość z jazdy".

W klasie WRC3 dominował najbardziej doświadczony i utytułowany zawodnik z Poznania, Jarek Żurek. To on zgarnął nie tylko puchar Wójta Gminy Lubicz za zwycięstow w swojej klasie, ale także czapeczkę od Toyota Bednarscy za najszybszego kierowcę Toyoty w małej skali. Bardzo dużo funu z jazdy miał kolejny "zagraniczny" kierowca z Pucka - Marek Kaczorowski z klasy WRC2 uplasował się aż na 5-tym miejscu w generalce. Przejazdy Marka mogły spodobać się kibicom, którzy kilkukrotnie mieli okazję zobaczyć dachowanie rajdowej Hondy Civic. Warto tutaj też dodać, że Marek wspierał debiut swojego 5-letniego wnuka. Młodziutki Tymon bardzo dzielnie radził sobie na trasie 1. Rajdu Lubickiego kierując profesjonalnym modelem Mini Cooper WRC2.

Skoro jesteśmy przy debiutach - wielkie brawa kierujemy też w stronę Adama Pietrzaka (Peugeot 208). To pierwszy zawodnik, który w jednym dniu zaliczył dwa debiuty - jeden w rajdowych zawodach, drugi przed kamerami TVP. Młodziutkiemu kierowcy wszyscy też zazdrościli... dopingu. Gdy przekraczał linię mety, w Amfitearze rozbrzmiewały gromkie brawa rodzinnego teamu. W takich warunkach można zdobyć szczyty gór :)

Z kłopotami niedzielny rajd przejechali Grzegorz i Patryk Rakowscy. Dla nich to także był rajdowy debiut. Japońska konstrukcja Tamiya TT-02 zbyt często odmawiała posłuszeństwa. Awaria przeniesienia napędu nie pozwalała w pełni wykorzystać mocy rajdówki i nawiązać walki z konkurentami. Mimo pecha, Grzegorz wyjechał z Lubicza z pucharem za najszybszego kierowcę "tetetki". Puchar dla najszbszego debiutanta powędrował w ręce... Niny Zielińskiej. Ale nic to dziwnego - w końcu jej szkoleniowcem był nie kto inny, jak sam Beniamin Gołasz. Brawo!

Po raz pierwszy organizatorzy nagrodzili w rajdach "małego WRC" najszybszych juniorów. Złoty medal z rąk Wójta Gminy Lubicz odebrał Kacper Pietrasiński, srebro przypadło Patrykowi Frąszczakowi, a brąz Michałowi Jaskólskiemu.

Oficjalne wyniki 1. Rajdu Lubickiego -> LINK

Galeria: Michał Jasiński | Modelmania.pl
1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż1 Rajd Lubicki fotoreportaż

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Planujemy sezon 2024...

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Świat Reklamy ToruńTraxxas RC FREAKSmagazyn Rally and Race L&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części