HOME > Newsy > Kopernik ruszył rajdami

Kopernik ruszył rajdami

14 Rajd Kopernika rozpoczął sezon Rajdowych Mistrzostw Kujaw i Pomorza modeli RC

Data publikacji: 2021-04-26

Rajdowy sezon małego WRC na ziemiach toruńskich rozpoczęty. Ponad dwudziestu kierowców stanęło do walki o pierwsze punkty w tegorocznym czempionacie Kujaw i Pomorza.

Delikatne luzowanie covidowych obostrzeń pozwoliło "małym rajdowcowm" rozpocząc sezon Rajdowych Mistrzostw Kujaw i Pomorza modeli RC. Na starcie 14. Rajdu Kopernika stanęło ponad dwudziestu kierowców, a rywalizację o pierwsze punkty w tym sezonie zorganizowano na parkingu Galerii Copernicus. Kwietniowa pogoda nie rozpieszczała uczestników, co raz fundując chłodny porywisty wiatr połączony nawet z lekkimi opadami śniegu. Takich warunków przestraszył się nawet system pomiaru czasu, nie pozwalając sędziemu na spokojną pracę. Na szczęście większe awarie omijały kierowców (poza uszkodzonym serwem na ShakeDownie w Hondzie Civic Szymona Mączkowskiego i dwoma awariami w Subaru Michała Zawitowskiego), a Ci dzielnie pokonali aż 9 odcinków specjalnych.

Trasa tegorocznego Rajdu Kopernika biegła betonowymi alejkami parkingu Atrium Copernicus. Organizatorzy przygotowali w sumie cztery konfiguracje, przejeżdżane kilkukrtonie. Najszybszy na pierwszej próbie był Michał Jasiński z Modelmania Team (Subaru Impreza), który na rajdowe oesy powrócił po dłuższej przerwie. Mocno gaz w rallycrossowo-rajdowym Subaru trzymał Benjamin Gołasz. Popularny "Benio" dzień wcześniej wygrał wymagający Rallycross, by w niedzielę stanąć w dopiero drugim swoim rajdzie RC. Mimo zmęczenia własnego i przede wszystkim sprzętu, kierowca z Chełmży wykręcał bardzo dobre czasy, uciekając przed bardziej doświadczonym Wiktorem Sobolewski i własnym bratem - Tymonem. Nieco inny cel postawił przed sobą w tym dniu Mateusz Kuligowski, którego też dość długo nie oglądaliśmy na oesach. Właściciel pięknej Toyoty Celica miał bowiem chrapkę na czapkę Toyota Gazoo Racing z autografem Krisa Meeke. Konkurs sponsorowany przez Toyota Bednarscy miał wyłonić najszybszego kierowcę małej Toyoty. Na starcie pojawiło się ostatecznie 5 takich egzemplarzy, z równie przepiękną Toyotą Yaris GR Jarka Żurka.

Drugi odcinek specjalny, wydłużony o zamknięty wcześniej fragment drogi, nie przyniósł większy zmian w czołówce tabeli. Lepsze tempo miał Marek Kaczorowski, startujący w tym dniu aż dwoma modelami. O jedno oczko awansował także Jarek Żurek, Michał Jaskólski, Tomasz Kmieć i zachowaczo jeżdżący dość nietypową rajdówką od Lossi, Adam Trzebiatowski. Drugi przejazd tej samej trasy najlepiej wykorzystał poznański kierowca Yarisa GR - Jarek awansował aż o trzy pozycje w nieoficjalnej "generalce". Jeszcze przed obiadową przerwą niewiele zmieniło się w czołówce tabeli - lider powiększał swoją przewagę, a Tymon Gołasz mocniej zaczął atakować pudło rajdu. Nerwowo zrobiło się na przedostatnim oesie, kiedy to zaskakująco przyspieszył Mateusz Kuligowski awansując na czwarte miejsce. Kilka błędów "Benia" i dopiero czwarty czas na oesie zmniejszyły przewagę nad Wiktorem. Ostatnia próba, czyli tzw. Power Stage niewiele już mogły zmienić. Jedynie poważny pech rywala byłby w stanie dokonać przetasowania w tabelach. Ostatecznie rywalizację w 14. Rajdzie Kopernika, w klasie WRC wygrał Michał Jasiński, w WRC2 Wiktor Sobolewski, a WRC3 padło łupem Jarka Żurka. Tutaj należą się od razu wyjaśnienia - w tym roku organizatorzy zrezygnowali z prowadzenia i nagradzania oficjalnej klasyfikacji generalnej, stąd punkty i puchary wędrują tylko do zwycięzców klas.

Na koniec rajdu odbyło się tradycjne losowanie nagród w konkursie "Szczęśliwego Numerka", zapoczątkowanego przez RC Noobs na rajdach terenowych. Tym razem organizatorzy rozdawali rajdowe gadżety od Rallyshopu i modelarski kubek od RC Noobs.

Zawody toruńskiego małego motorsportu wspierają: Toyota Bednarscy, iParts.pl, ŚwiatReklamy, Rallyshop, Modelmania.

Wyniki 14. Rajdu Kopernika 

Klasa WRC
1. Michał Jasiński
2. Benjamin Gołasz
3. Tymon Gołasz
4. Przemysław Kosiński
5. Marek Kaczorowski
6. Szymon Pietrasiński
7. Kacper Pietrasiński
8. Wojciech Jaskólski
9. Michał Jaskólski
10. Tomasz Kmieć
11. Adam Trzebiatowski
12. Patryk Frąszczak
13. Maciej Frąszczak
14. Martynka Jasińska

Klasa WRC2
1. Wiktor Sobolewski
2. Mateusz Kuligowski
3. Marek Kaczorowski

Klasa WRC3
1. Jarosław Żurek
2. Szymon Mączkowski
3. Przemysław Kwiatkowski
4. Michał Zawitowski

Link do pełnych czasów i tabel - WYNIKI

Galeria: Michał Jasiński

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Planujemy sezon 2024...

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Świat Reklamy ToruńTraxxas RC FREAKSmagazyn Rally and Race L&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części