HOME > Newsy > Piękno Dakaru w małej skali

Piękno Dakaru w małej skali

Piękneo Małego Dakaru - czyli rajd terenowych modeli zdalnie sterowanych

Data publikacji: 2021-06-14

Piaszczyste wzgórza, trawiaste polany, techniczne trasy i afrykańskie słońce - nawet w Toruniu można poczuć klimat z Rajdu Dakar, tylko że w małej skali. Ponad trzydziestu kierowców modeli RC walczyło w minioną niedzielę w off-roadowym klasyku.

Tegoroczna edycja "Małego Dakaru" to aż czterokrotne magiczne połączenie cyfry "3". "Trzecia" edycja najtrudniejszych zawodów terenowych w małej skali, będąca jednocześnie "trzecią" rundą Mistrzostw Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych, na której stawiło się ponad "trzy"dziestu kierowców elektrycznych rajdówek RC, i to wszystko działo się "trzy"nastego czerwca. Organizatorzy zapewnili jeszcze afrykańskie słońce i niezwykle ciekawą trasę. Przepis na udaną imprezę opracowany i opatentowany.

- Po raz pierwszy nie miałem problemów z odnalezieniem się na trasie - mówił Marek Kaczorowski z Pucka - Wszystko było czytelne, i to co lubię najbardziej - niektóre sekcje wyznaczone zostały biało-czerwoną taśmą. Jak na prawdziwych rajdach. Super trasa.

Odcinki specjalne, z podwójną konfiguracją, były tym razem dość krótkie, ale wymagały od kierowców off-roadowych umiejętności. Sobotnie opady deszczu nieco "ubiły" toruńską pustynię, ale czerwcowe słońce nie dawało za wygraną i od rana ogrzewało rajdową polanę. O ile kierowcy nie mieli problemów tuż po starcie, o tyle po przejechaniu "trzeciej" bramki rajdówki wpadały na widowiskową piaszczystą sekcję. Jak na "dużym" Dakarze, tak i na toruńskiej imprezie pod ziemią czyhały na zawodników pułapki. W trawie "ukryła" się hopka wybijająca modele wysoko w górę. Później piaszczysta niepełna "koniczynka", a pod piaskiem korzenie skutecznie blokujące lub przewracające modele. Naprawdę trzeba było uważać i ciągle być czujnym.

- Dakar to zawsze wyjątkowa impreza. Każdy kocha tryskający spod kół piasek, więc staraliśmy się narysować dużo szerokich łuków i nawrotów. Ale Dakar to też impreza wymagająca. Teren pozwalał więc poprowadzić trasę trudniejszymi partiami - z licznymi gałęziami i dołami. Nie było tak łatwo - mówi Michał Jasiński, organizator rajdu. - Niestety, nasz skład organizatorów skurczył się do dwóch osób, ciężko więc było narysować dłuższy odcinek. Najszybszy kierowca pokonywał go w nieco ponad dwie minuty. To faktycznie mało, ale plusem była lepsza czytelność i ułatwienie dla debiutujących kierowców oraz tych załóg, które jechały jednym modelem.

Na starcie 3. Rajdu Małego Dakaru pojawiło się ponad trzydziestu kierowców, w tym kolejny raz liczna grupa debiutantów. Powiększyło się nawet grono "off-roadowych Lejdis". Na trasie mogliśmy oglądać też znanych lecz od dłuższego czasu nieobecnych kierowców - gościnny występ zaliczył choćby Michał Jasiński czy Darek Kalinowski. W roli kibiców do Toruniu przyjechali też wielokrotni mistrzowie w małej skali - Jakub Matuszewski z małżonką Natalią. Trudny rajd zamienił się w rodzinny i wesoły piknik modelarski. Bo niepisany punkt toruńskich zawodów brzmi - "Liczy się dobra zabawa".

Pucharów za zabawę jednak nikt nie przyznaje, więc po starcie zaczęła się już walka o czas i najlepszą pozycję w swojej klasie. Pierwszy oes najszybciej pokonał Michał Godzina, tradycyjnie startujący w dwóch klasach: 4WD Short Course i 4WD Buggy. Artur Dąbrowski tym razem zaskoczył rywali i na Dakarze pojawił się Slashem, oddając pilota do mistrzowskiego Losi w ręce młodziutkiego Maksa. Ci dwaj kierowcy jak zwykle zapewnili wszystkim maksimum emocji do samego końca. Kłopoty na trasie nie ominęły żadnego z nich. Arturowi kilkukrotnie "shortem" udało się wyprzedzić "buggy" Marcina, choć już nieraz te "torowe" maszyny udowodniły swoją wyższość nad konstrukcjami wzorowanymi na samochodach terenowych. Ostatecznie to jednak Marcin Godzina okazał się najszybszy na sześciu próbach, zarówno w klasie SC jak i Buggy. Zawodnik z Bydgoszczy musiał zadowolić się drugą pozycją.

Do walki o podium przyłączył się także Michał Kochański (Slash 4x4) oraz debiutujący w roli kierowcy modelu Losi - Michał Jasiński.

- Dawno nie startowałem w rajdach terenowych, rola organizatora za bardzo na to nie pozwala. Ale teraz nie chciałem odmówić sobie tej przyjemności - zdradza kierowca Modelmania Team. - Slasha oddałem mojej Martynce, a ja zabrałem ze sklepowej półki Losi Tenacity SCT. Auto, które stało u mnie półtora roku i nikt go nie chciał, nie wiem czemu. Zdążyłem wieczorem zrobić sobie tylko wtyczkę na regulatorze i swoje pierwsze metry przejchałem dopiero za startem do pierwszego oesu. Seryjny zestaw, zupełnie nieznana mi w akcji konstrukcja - nie wiedziałem, co z tego wyjdzie. Mimo kompletnego braku przygotowań, Losi jechało bardzo przyjemnie, stabilnie i miękko. Ładnie układało się do zakrętów, brakowało jedynie agresywnego hamulca który pokochałem w Slashu. Szkoda, bo pewnie byłoby szybciej.

Reprezentant Modelmania Team nie zapomniał jednak jak się jeździ szybko i skutecznie, ostatecznie wykręcając trzeci czas w najliczniejszej klasie Short Course. Wielkie uznania należą się też dla Szymona Pietrasińskiego (Slash 4x4, RC Noobs). Popularny "youtuber", testując różne rozwiązania oponiarskie, trzymał się niezwykle blisko ścisłej czołówki. Efektowne "paddle" nie zawsze okazały się dobrym wyborem na dakarową trasę, ale najważniejsze, że toruński kierowca robi coraz większe postępy. Rzutem na taśmę na Mały Dakar przyjechali Ci, którzy gdy pojawili się pierwszy raz, od razu zgarnęli wszystko - mowa o braciach Gołaszach z Chełmży. Gdyby nie ominięcie trasy i kilka drobnych błędów, Beniamin z pewnością wracałby do domu z kolejnym największym pucharem. I po raz kolejny wszyscy by powiedzieli - "Chłopaki, nie przyjeżdżajcie już" (uśmiech).

W gronie debiutantów najlepiej na trasie radzili sobie Karol Falko (Traxxas Slash, Skarszewy), Zbyszek Kopyść (Traxxas MAXX, Gdynia) oraz Arkadiusz Wrzesinski (Arrma Kraton 6S, Gniewkowo). Ten ostatni nie miał łatwego zadania - szybkie przejazdy między bramkami tak dużym modelem nie wchodziły w grę - trzeba było uważać na kary. A bramek nie brakowało - trasa choć krótka, wykorzystywała wszystkie trzy kolorowe zestawy. Druga konfiguracja trasy, z sekcją "biała" była najbardziej widowiskowa, choć zdradliwa. Duże prędkości i liczne zakręty kusiły do jazdy bokami, ale łatwo było o rolkę czy uderzenie bramki tylną częścią modelu.

Wielkie brawa kierujemy w stronę "lejdis" - Karolina wyprzedziła swojego brata Czarka, a Iwonka wyjechała z "Dakaru" z super nagrodą od Rallyshopu i Energylandii. Najszybsza była najbardziej doświadczona w obecnej stawce "lejdis" - Martynka. Atrakcyjne rajdowe gadżety ufundowane przez Toyota Bednarscy także ucieszyły najmłodszych kierowców RC. W losowaniu Szczęśliwego Numerka brały też udział upominki od Traxxasa i Modelmanii.

Szczegółówe wyniki znajdziecie na stronie 3. Rajdu Małego Dakaru

Teraz kierowców czeka przerwa. Niestety, covidowe kłopoty zawodowe organizatora nie pozwalają mu kontynuować przygody z imprezami. Grupa szuka nowych sił lub pomocników. Mamy nadzieję, że już wkrótce ponownie zobaczymy się na rajdowych trasach w małej skali.

Rajd Małego Dakaru wspierają: Toyota Bednarscy, iParts.pl, ŚwiatReklamy, Rallyshop i Modelmania.

Galeria: Zbigniew Kopyść / M.Jasiński
Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021Zdjęcia z 3 Rajdu Mały Dakar modeli RC Toruń 2021

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Planujemy sezon 2024...

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Świat Reklamy ToruńTraxxas RC FREAKSmagazyn Rally and Race L&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części