HOME > Newsy > Powalczą o Mistrza Polski?

Powalczą o Mistrza Polski?

Kierowcy terenowych modeli RC powalczą w tym roku o tytuł Mistrza Polski

Data publikacji: 2019-02-06

Rajdy terenowe w małej skali czeka kolejna rewolucja. Choć w regulaminach nie zmieni się wiele, to zawodnicy w sezonie 2019 powalczą o pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych. Czeka na ich aż dziesięć imprez.

Pomysł był prosty - połączyć rajdowe widowisko Dakaru z off-roadowymi modelami w małej skali. Tak oto w 2016 roku, niewielka wtedy grupa miłośników terenowych maszyn zdalnie sterowanych, stanęła na starcie pierwszych zawodów. Atmosfera, emocje i niezwykły fun z jazdy zaczął zarażać innych, by dwa lata później o tytuł Mistrza Kujaw i Pomorza walczyło już blisko 50-ciu kierowców z różnych zakątków Polski! Dzisiaj organizatorzy wieszają poprzeczkę jeszcze wyżej.

- My to kochamy, ten piasek, kurz, nieziemskie prędkości i jazdę w ekstremalnych warunkach. Dla nas to taki mały Dakar, w którym liczy się taktyka, dobra kondycja i niezawodny sprzęt - mówi Rafał Malach, nowy dyrektor zawodów. - Cieszy nas, że grono takich zapaleńców jak my wciąż się powiększa i gotowi są pokonać kilkaset kilometrów, by wspólnie poszaleć "w piaskownicy". Granice Torunia już dawno zostały przekroczone stąd pomysł, by w tym roku spróbować czegoś większego - powalczyć o Mistrza Polski!

Rozmowy z prawnikami, konsultacje z Ministerstwem Sportu, analiza przeróżnych statutów i oto jest sukces - pierwsze w Polsce, a być może i w Europie czy na świecie, rajdy terenowe modeli zdalnie sterowanych w randze Mistrzostw Polski. Zawody, które są inne od popularnych już w naszym kraju imprez dla off-roadowych aut. Zasady rywalizacji bazują na prawdziwych rajdach terenowych, a wszystkie próby sportowe rozgrywane są na naturalnych bezdrożach, piaskach czy wydmach.

- W Toruniu zawsze powstawały oryginalne projekty w małej skali - wspomina z uśmiechem Mateusz Kuligowski ze Stowarzyszenia RC Motorsport. - To w piernikowym mieście zorganizowano pierwsze rajdy "płaskie" modeli RC czy wyścigi rallycrossowe. Nikt tego wcześniej nie robił, nawet Japończycy z fabryki Tamiya. Trzy lata temu, również w Toruniu zorganizowaliśmy pierwsze rajdy terenowe RC - kolejny projekt niespotykany w innych zakątkach kraju czy Europy. Idąc za ciosem naturalnym stopniem ewolucji był pomysł na Mistrzostwa Polski.

W sezonie 2019 do pierwszego, historycznego tytułu rajdowego Mistrza Polski terenowych modeli RC poprowadzi aż dziesięć rajdów. Pierwsze zawody już w marcu. Organizatorzy pracują jeszcze nad regulaminami oraz... poszukiwaniem sponsorów polskiego czempionatu. Zawieszenie tak wysoko poprzeczki niesie za sobą zmiany w organizacji imprez - potrzebni będą choćby niezależni sędziowie czy nowe materiały promujące off-roadowy cykl. Pojawić ma się również nowy, autorski system pomiaru czasu.

- Istotnych zmian w regulaminie nie będzie. Na Gali 2018 rozmawialiśmy o oddzieleniu modeli typu "Buggy" od klasycznych Short Coursów oraz wprowadzeniu, wzorem RSMP, podwójnego systemu punktowania na ostatnim rajdzie. W sezonie 2019 pozostaną dodatkowe pucharowe klasy dla pań i najmłodszych kierowców, które zawsze cieszyły się zainteresowaniem - zdradza już kilka szczegółów Rafał Malach.

Jeśli więc planujecie starty w Mistrzostwach Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych, warto już pomału szykować auta i formę. Wkrótce napiszemy o wszystkich zmianach w przepisach obowiązujących w sezonie 2019.

Szczegółowy kalendarz znajdziecie na stronie Kalendarz 2019.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

2022-05-22 I runda Dakarowy RallySprint

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Toyota Toruń Stowarzyszenie GO SPORT Świat Reklamy ToruńTraxxas Rallyshop RC FREAKSmagazyn Rally and Race Radio GRA ToruńL&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części