HOME > Newsy > Wyścigi po bezdrożach

Wyścigi po bezdrożach

Wyścigi modeli terenowych No Hit w Toruniu

Data publikacji: 2023-04-05

Walka bok w bok pędzących w tumanach kurzu modeli zawsze dostarczała niesamowitej dawki adrenaliny. Mowa jednak nie o Rallycrossie, a terenowych wyścigach Monster Trucków i Short Coursów. Sezon No Hit startuje.

Na starcie, w jednej linii, cztery terenowe modele RC. Mocne, szybkie, groźne. Przed kierowcami kilka okrążeń toru z luźną nawierzchnią, dziurami, hopkami i ciasnymi nawrotami. Pierwszy zakręt nie wyjaśni sytuacji, ale warto tutaj uważać, bo każdy daje silnik na maksymalne obroty. Do mety daleko. Trzeba uważać nie tylko na nierówności i czyhające na błąd kierowcy uskoki i dziury. Uważać też trzeba na rywala. Dodatkowy ładunek emocji ma zapewnić reguła "No HIT". Co to takiego?

- Kiedyś nasz tor odwiedził tata z synem, który jak się okazało startował w "dużym" rallycrossie. Zaproponował zabawę, że jeśli model się przewróci, czyli nie będzie mógł sam dalej kontynować jazdy, zostaje. Nie ma serwisu, który go podniesie i ustawi z powrotem na drodze. Tak jak w dużym sporcie - opowiada Michał Jasiński, organizator zawodów. - Pomysł odważny, bo wyścigi modeli zawsze jednak kojarzą się z pomocą tzw. serwisu. Ale pojechaliśmy i... wszyscy byli mega zadowoleni.

Wyścigi "No HIT" to pierwsze takie zawody w kalendarzu imprez dla terenowych modeli RC. Z jednej strony mamy naturalną, przepiękną naturalną nawierzchnię, a z drugiej strony dodatkowe emocje i taktykę, by przetrwać walkę na torze i dojechać do mety. Pierwsze zabawy pokazały, że emocji i adrenaliny jest dwa razy więcej. Mamy piękną walkę bok w bok, ale z "uwagą". Nikt nie atakuje bez pardonu, bo sam może zostać na dachu i przegrać wyścig. Trzeba chłodnej kalkulacji, sprytu i opanowania buzującej krwi w żyłach. Sam model, nawet z najdroższą elektroniką, mocnym akumulatorem czy unikatowymi oponami, nie wygra tej bitwy. W takich off-roadowych wyścigach najwięcej zależy od "uszczelki" pomiędzy aparaturą i modelem. Odrobina szczęścia też się przyda.

W tym sezonie organizatorzy planują 6 rund rozgrywanych na off-roadowym torze Modelmania Park w Toruniu. Kierowcy rywalizować będą na razie w dwóch podstawowych klasach: Short Course i Monster Truck, dla modeli w skali 1/10. Jeśli dopisze frekwencja, w planie jest dopisanie specjalnych pucharów (np. 2WD, Juniora...). Inauguracja cyklu już 16-tego kwietnia.

Zapisy dla zawodników, regulaminy oraz kalendarz zawodów znaleźć można na stronie organizatora: www.zawody.modelmania.pl.

Link do 1 rundy - link

Jakim modelem mogę wystartować?

Z uwagi na charakterystykę toru i jego wymiary, w wyścigach mogą wziąć udział modele terenowe w skali 1/10. Do najpopularniejszych aut należą konstrukcje Traxxasa i Arrmy. Podział na dwie podstawowe klasy, SC i MT, pozwala niemal każdy model zakwalifikować do odpowiedniej grupy. 

Z rodziny Traxxasa wszystkim rygorom regulaminowym odpowiadają Slashe (1/10) z napędem 2WD lub 4WD, silnikiem szczotkowym i bezszczotkowym. W klasie Monster Truck ścigać się możemy Maxxami, Rustlerem, Stampede czy Hossem. Ważne jest tylko, by były napędzane silnikiem elektrycznym, a nie spalinowym.

Fani Arrmy mogą wystartować w zawodach Sentonem 1/10, zarówno starszą konstrukcją 6S jak najnowszymi wersjami, z napędem szczotkowym lub bezszczotkowym. Większy wybór mamy dla klasy MT - regulamin dopuszcza start Granitem, Vorteksem i Big Rockiem. Niestety, mimo oficjalnej informacji producenta o skali 1/10, auta takie jak Kraton 4S i Outcast muszą pozostać w garażu.

Właściciele modeli Losi także mogą zgłaszać się na zawody. Ford Raptor Baja Rey będzie reprezentował klasę Short Course, podobnie jak model 22S. Do Monsterów zaliczymy auto Tenacity MT.

Sporo ciekawych modeli możemy znaleźć w HPI Racing. Jeśli ktoś jest właścicielem Timberwolfa może stanąć w szranki w klasie SC. Ponownie większy "rozmach" spotkamy w klasie MT. Cała rodzina Quantumów czy Mavericków spełnia wymagania regulaminowe i śmiało może walczyć o nagrody.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Planujemy sezon 2024...

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Świat Reklamy ToruńTraxxas RC FREAKSmagazyn Rally and Race L&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części