HOME > Newsy > Z modelem do Parku

Z modelem do Parku

Tor dla samochodowych modeli RC - uroczyste otwarcie Modelmania Park

Data publikacji: 2021-09-22

Na sportowej mapie Torunia pojawia się nowy obiekt dla fanów samochodowych modeli RC. To pierwszy w Polsce kompleks o 3 różnych torach w małej skali. W niedzielę uroczyste otwarcie.

Blisko 2.000 m2 powierzchni, niemal w samym centrum Torunia, aż 3 różnorodne tory w jednym miejscu - tak w skrócie można opisać nowy obiekt dla miłośników samochodowych modeli RC, który już w najbliższą niedzielę (26.09) zostanie uroczyście otwarty. Modelmania Park będzie tym samym pierwszym w Polsce kompleksem o tak zróżnicowanej charakterystyce.

Pierwszą łopatę na budowlanej działce przy M.Skłodowskiej-Curie 71g, Michał Jasiński wbił w styczniu tego roku. Szef marki Modelmania.pl podjął wyzwanie zbudowania kilku torów RC w jednym miejscu. To było jego marzenie.

- Pomysł stworzenia małego raju, który byłby połączeniem parku rozrywki z samochodowym torem, narodził się już dawno. Marzyło mi się takie miejsce na ziemi, gdzie można byłoby pojeździć różnymi samochodami RC, a przy okazji miło spędzić czas popijając kawkę przy stoliczku z pysznym ciastkiem. Jeszcze nie wszystko udało się zrealizować - nie mamy prądu, wody, kawiarenki czy miniaturowych miasteczek, ale... od tego są marzenia, by wciąż do nich dążyć - z uśmiechem opowiada o początkach Modelmania Park jej twórca, Michał Jasiński. - Marzenia w czyny pomógł przenieść niesamowity człowiek ze Świata Reklamy, Pan Piotr - właściciel działki. To dzięki jego pomocy i wsparciu możemy dzisiaj uroczyście otworzyć bramy do naszego motorsportowego świata w małej skali. 

Jak deklaruje autor projektu, to dopiero początek w rozwoju toruńskiego Parku RC. Przez dziewięć miesięcy, niemal w pojedynkę, trwała walka z chwastami i zakopanymi poelanowskimi gruzami. Z pomocą przyszła ekipa toruńskiej grupy RC Freaks, która wynajęła specjalistyczny sprzęt ciężki. Mini koparka "narysowała" nitkę toru off-roadowego oraz usypała pierwsze górki w części dla modeli trialowych. Później przyjaciele zaczęli przywozić przeróżne materiały budowlane - kamienie polne, betonowe kostki czy używane opony. Tor robił się coraz ładniejszy i rósł z tygodnia na tydzień.

Kilka miesięcy później, po pierwszych jazdach i pierwszej małej imprezie, przyszedł kryzys. Nieobecność na placu budowy spowodowana covidowymi kłopotami w firmie, skończyła się atakami chwastów, które skutecznie chciały zniszczyć cały dotychczasowy wysiłek Michała.

- To nie był łatwy czas, a wiem ile pracy i wysiłku kosztowało mnie zbudowanie tego, co chwasty chciały mi teraz zabrać. Przyszła chwila zwątpienia - nadal brakowało chętnych do pomocy, w firmie pojawiły się kłopoty i człowiek zaczął się zastanawiać - po co to robi? Nie ważne, czy pada, czy wieje, czy jest zimno i ciemno - budowałem, kopałem, usuwałem perz czy przenosiłem ziemię i kamienie by budować nowe przeszkody. Czy teraz mam to przerwać, bo jest ciężko, a tor znowu zaczyna wyglądać jak dzika polana?

To był ostry zakręt na drodze do marzeń. Jednak za każdym zakrętem jest prosta. Pojawili się nowi ludzie, którzy pomogli przywrócić to, co już się udało zbudować. Zniknęły chwasty, sąsiedzi zza płotu dostarczyli palet do budowy stolików i podium, znajomi przywieźli brzozowe pieńki i nowe kamienie. Prace ruszyły, a dzisiaj możemy oglądać ich efekt. Nie końcowy, bo jak mówi szef Modelmanii, wiele jeszcze pracy przed nim.

- Kiedyś trzeba było powiedzieć stop i zakończyć pierwszy etap prac. Tor jest na tyle ładny, że można już zaprosić pierwszych Klientów. Chcemy go jednak dalej rozwijać. W planie jest budowa oczka wodnego, bram startowych, band z reklamami czy kolorowej ścianki do zdjęć. W części trialowej chcemy postawić miniaturową smażalnię ryb i wieżyczkę dla leśniczego. Tor rallycrossowy czeka budowa band ochronnych oraz betonowej estakady do wyścigów równoległych. Pomysłów nie brakuje. Myślę, że małymi krokami stworzymy prawdziwy raj w małej skali - dodaje z optymizmem Michał Jasiński.

Modelmania Park to kompleks trzech torów RC. Największą jego część stanowi wyścigowy tor off-roadowy, z naturalną szutrową nawierzchnią. Na betonowych płytach namalowano nitkę rallycrossową - krętą, techniczną ale bardzo efektowną z uwagi na luźną nawierzchnię - to dla modeli tzw. "onroadowych". Najmniejszą powierzchnię stanowi tor przeprawowy dla trialowych modeli RC. Jest chyba najefektowniejszy - z kamiennymi podjazdami, drewnianymi mostkami i małą architekturą. Dla zawodników przygotowano stoliki serwisowe oraz podest do sterowania. Dla zwycięzców zawodów jest uroczyste podium. W bliskim sąsiedztwie znajdują się stacje benzynowe czy restauracje. Obiekt posiada też dogodne miejsca parkingowe zlokalizowane bardzo blisko głównej bramy. Na miejsce dojechać można również tramwajem.

Uroczyste otwarcie Modelmania Park już w najbliższą niedzielę, 26. września. Rozpocznie się o godzinie 11:00 symbolicznym przecięciem wstęgi przez zaproszonych gości. W tym gronie, obok właściciela działki i głównego "inwestora" projektu, zobaczymy Roberta Małeckiego, znanego autora powieści kryminalnych.

- Może to trochę dziwne, co taka osoba może robić na otwarciu toru modelarskiego, ale Ci co znają historię toruńskich zawodów RC z pewnością zaskoczeni nie będą. Robert Małecki, wspólnie z bratem Jarkiem, jako pierwsi przenieśli rajdowy świat WRC do małej skali. To Robert zaraził mnie tą pasją i po części to jemu zawdzięczam to, co dzisiaj robię. Nie byłoby tego toru, gdyby jakieś kilkanaście lat temu nie przyniósł do redakcji "Nowości" replik Subaru Imprezy WRC i Forda Focusa WRC w skali 1/10 oklejonych w barwy zespołu REAL Rally Team i Modelmania Rally Team. Wtedy to wszystko się zaczęło... - wspomina Michał Jasiński.

W programie niedzielnej imprezy zaplanowano krótkie zawody dla właścicieli elektrycznych modeli RC. W Pucharze Otwarcia powalczą kierowcy rajdówek, trialowych i off-roadowych maszyn w skali 1/10 z różnych zakątków Polski. Nagrody i jazdy modelami czekać też będą na kibiców. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

Więcej informacji o torze Modelmania Park znaleźć można na stronie www.modelmania.pl, w zakładce "Tor".

Modelmania Park znajduje się w Toruniu, przy ulicy M.Skłodowskiej-Curie 71g.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Planujemy sezon 2024...

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

 

Świat Reklamy ToruńTraxxas RC FREAKSmagazyn Rally and Race L&L Trans Modele zdalnie sterowane ToruńSamochodowe Tory Modelarskie Modelmania Park ToruńOtoModel ogłoszenia modelarskie sprzedam model części